Ansök nu om att få dela ut Ebbas Hjärtan

Vill du att din skola eller förening ska dela ut en utmärkelse från Stiftelsen Svenska Hjärtan på årsdagen av händelsen på Drottninggatan den 7 april så kan du nu skicka in din ansökan.

Du som ansöker ska vara:

  • rektor, lärare eller föreningsledare.
  • är du elev eller medlem i en förening och vill att din skola eller förening ska dela ut ett pris så kan du skicka in en nominering. Då behöver du även skriva vem där vi ska kontakta.

Alla ansökningar gås igenom av styrelsen som därefter tar kontakt med respektive skola eller förening. Efter att ansökan godkänts av stiftelsen utser skolan eller föreningen själv den person som ska få ta emot utmärkelsen. Det kan vara ett barn, ungdom, lärare eller ledare. På årsdagen eller på en dag i nära anslutning till den delar skolan eller föreningen själv ut utmärkelsen i form av ett diplom och ett konstverk från stiftelsen vid en samlingscermoni.

Skicka ett mail till: info@ebbasminnesfond.se